Recepty
Hlavné jedlá
100% zdravé
Šaláty
Mäso
Zelenina
Vždy čerstvé z domácich surovín
Dezerty
Rýchle pohostenie
99% zdravé
Pošlite vaše obľúbené recepty
Nehanbite sa prezentovať svoje úpravy obľúbených jedál
Fazulová polievka starej mamy Sidónie:
V celej širokej Blahovskej famílii sa vďaka nepísanému pravidlu starej mamy v sobotu varila fazuľa. Bol to prívarok, ktorý sa mohol jesť bez ničoho, bol výborný s duseným mäskom, s klobáskou, alebo párkom, s oškvarkami a kúštik údeného, to už bolo niečo sviatočné. Ako deti sme mali radi na fazuľke vaječné volské očko. Keďže táto polievka sa varieva každú sobotu, je zrejmé, že sa robia viaceré varianty a každá rodina má tiež svoje preferencie
Terchovská fazuľová polievka
Toto je recept podľa spomienok tety Hanky, ktorá dlhé roky žila uv rodičovskom dome pri svojej mame, ako varila polievku stará mama Sidónia, ktorá ju vraj varila podľa starého terchovského receptu svojej svokry Alojzie.
Ingrediencie:
300 g strakatej fazule, 2,5 l vody, 1 kg zemiakov, rasca, 1 menšia cibuľa, soľ, 150 g údenej slaniny, 100 g hladkej múky, mletá červená paprika, 250 g sušených sliviek, lyžička škoricového cukru
Postup:
Prebratú fazuľu niekoľkokrát poriadne prepláchneme, zalejeme vodou a necháme namočenú, aby dobre napučala. Vo vode ju uvaríme takmer do mäkka, potom pridáme očistené, na menšie kocky pokrájané zemiaky, rascu, cibuľu, soľ a varíme do mäkka. Na malé kocky pokrájanú slaninu rozpražíme, z rozpraženej masti a hladkej múky pripravíme svetlú zápražku, do ktorej pridáme mletú červenú papriku. Za stáleho šľahania metličkou zápražku zalejeme vodou, uvedieme do varu a za občasného miešania pomaly varíme a pridáme k fazuli. Sušené slivky umyjeme, varíme vo vode a potom ich pridáme aj s vývarom zo sliviek do fazuľovej polievky, Polievku nakoniec dochutíme škoricovým cukrom.
Fazuľová polievka Tivadarovej rodiny
Tu je recept na fazuľovú polievku z rodiny Tivadarovej:
Ingrediencie:
Strakatá fazuľa 2 hrnčeky, bobkový list 2 ks, soľ, korenie, cesnak, koža zo slaniny, 2 PL bravčovej masti, 2 PL hladkej múky, zemiaky 2 - 3 ks, kyslá smotana /mlieko/, ocot /citrón/
Postup:
Fazuľu namočíme na niekoľko hodín v studenej vode. Najlepšie namočiť večer a ráno začať variť. Vodu zlejeme a znova ju zalejeme ďalšou vodou a dáme variť. Vložíme do nej bobkový list, jeden zemiak pokrájaný na drobné kocky /očakávame, že sa rozvarí a pomôže k zahusteniu/, kožu zo slaniny a varíme. Keď sú fazule polomäkké, pridáme ostatné zemiaky pokrájané na kocky, dva rozmrvené strúčiky cesnaku, ktoré sme zmiešali so soľou. Na panvici zohrejeme olej, pridáme múku a urobíme zápražku. Ešte horúcu ju postupne lejeme do hrnca a dobre rozmiešame, aby neboli múčne hrudky. Keď sú fazuľa a zemiaky mäkké opatrne ich zahustíme kyslou smotanou zmiešanou s naberačkou teplej tekutiny z variacej sa fazule, a dobre rozmiešanou múkou /zátrepka/. Za stáleho miešania privedieme do varu a odstavíme. Ochutnáme, dosolíme, pridáme ocot a máme hotovo. U nás sa servíruje na hlboké taniere a ako príloha je čerstvý chlieb, môže byť klobáska, párok, fašírka alebo vajíčko. Ak sme dusili mäso, stará mama polievala fazuľu jeho šťavou. Toto bolo a aj je naše rodinné jedlo.
Fazulová polievka Viliamovej rodiny
Ako sa spomína vo viacerých prameňoch, zo siedmych detí vo Varínskom dome u Blahov mal fazuľovú polievku najradšej Vilmoš.. Tu je recept ako sa varieva táto polievka v rodinách Viliamových potomkov:
Ingrediencie:
Veľká tmavá fazuľa, zemiaky, údené mäso, smotana na varenie, kyslá smotana, /sušené slivky/, soľ, cukor, ocot podľa potreby.
Postup:
Namočenú fazuľu / 250g / dáme variť do tlakového hrnca spolu s údeným mäsom/ najlepšie sú údené chvosty, alebo rebierka/ nesolíme ! Pomaly varíme asi 50 min. Zatiaľ si pripravíme zemiaky a cibuľu. Po otvorení hrnca vyberieme údené mäso a pridáme nakrájané zemiaky a cibuľu nakrájané na drobno. Podľa potreby pridáme soľ a môžeme aj sušené slivky. Necháme variť ďalších 20 min pomaly, mierny oheň. Vyberieme si obidve smotany a necháme aby boli na izbovej teplote. Zmiešame ich spolu a môžeme pridať 2 čajové lyžičky kukuričného alebo zemiakového škrobu. Pridáme trochu teplého vývaru z fazule a dobre rozmiešame aby neboli hrčky. Potom to vlejeme do pomaly vriacej fazule a dobre pomiešame. Necháme chvíľu povariť. Nakoniec ochutíme podľa chuti trochou cukru, soli a octu. Hotovej polievky je približne 4 litre. Do taniera môžeme vložiť údené z polievky, oškvarky, oškvarky s opraženou cibuľou, alebo ako je popísané vyššie. Podávame z chlebom, výborná príloha sú zemiakove placky.
Babinine recepty
Zlatá slepačia polievka
Židia ju volali Goldene joich . Je vynikajúca aj pre deti, zoslabnutých a chorých, pre jej ozdravujúci účinok je nazývaná tiež židovský penicilín. Vo Varíne bolo veľa židovských rodín a tak sa niektoré recepty dostali aj do kresťanských rodín. Možno mnohí z Vás si povedia, že slepačiu polievku varia doma a je výborná, aj ja som si to tiež myslela kým som neskúsila presne dodržať postup na túto perfektnú polievku ktorú Varínsky Židia považovali za najlepší židovský recept.
Ingrediencie
• 1 sliepka z domáceho chovu o váhe 1500 g, najlepšie od známeho chovateľa
• 3 kusy čerstvej mrkvy
• 2 kusy petržlenového koreňa
• 1 kaleráb
• 1 stredne veľká cibuľa s ponechaním spodnej šupky
• 1 kus zeleru - buľva
• 1 kus veľkého póru
• 1 kus čerstvej zelenej papriky
• 1 kus čerstvej paradajky
• 1 kus sušenej štipľavej papriky chilli
• 3 až 4 vetvičky petržlenovej vňate
• 3 až 4 vetvičky zelerovej vňate
• 1/2 zväzku petržlenovej vňate
• soľ podľa chuti
• 2 bobkové listy
• 1 celý klinček zapichnutý do cibule
• 15 guľôčok celého čierneho korenia
• 4 guľôčky celého nového korenia
• 2 strúčiky cesnaku
• studená voda podľa potreby
• 5 až 6 kociek ľadu
• kus šmalcu, alebo husacej masti
Inštrukcie
1. Do veľkého hrnca vložím sliepku vybratú priamo z mrazničky.
2. Zalejem dostatočným množstvom, podľa možnosti studenej ľadovej vody, pridám všetku očistenú, na veľké kusy pokrájanú koreňovú zeleninu, koreniny, cibuľu, cesnak a vňate.
3. Osolím. Ak mám, pridám ešte kus šmalccu - žltý hydinový tuk.
4. Hrniec prikryjem pokrievkou a postavím variť na liatinovú platňu na najslabší plameň najmenšieho horáku.
5. Varím pomalým varom, sotva znateľným čerením vývaru 5-6 hodín, nesmie sa tvoriť žiadna pena. Vyberiem sliepku, zeleninu a vývar scedím.
6. Takmer uvarenú sliepku vyberiem a použijem na hlavný chod. Ak nie, sliepku dovarím, naporciujem, vložím do tanierov. Do tanierov pridám pokrájanú koreňovú zeleninu, uvarené macesové knedličky, zalejem horúcim vývarom, posypem nasekanou petržlenovou vňaťou a ihneď podávam. Správne uvarený vývar má byť číry, priehľadný a ako pravé zlato - odtiaľ názov polievky. Varievam tejto polievky vždy väčšie množstvo a časť vývaru zmrazím. Z domácej sliepky varenej v slepačej polievke môžeme pripraviť veľmi chutný druhý hlavný chod, keď ju ešte upečieme.
Šmalc a kuracie oškvarky
• tuk a kože z 2 a viac kureniec (ideálne domácich) - trocha vody, - 1 menšia cibuľa
Tuk a kože pokrájame na rovnako veľké kúsky, preložíme ich do hrnca s hrubým dnom, podlejeme trochou vody a privedieme k varu. Teplotu znížime a necháme mierne pobublávať, kým sa voda neodparí a nezačne sa vytápať masť. Keď sa oškvarky začnú sfarbovať do zlatista, pridáme k nim pokrájanú cibuľu a škvaríme za stáleho miešania, kým nie sú oškvarky tmavé, chrumkavé a masť nezačne peniť. Odstavíme, oškvarky vyberieme, vytlačíme z nich masť a necháme oschnúť. Masť precedíme cez husté sitko alebo gázu a prelejeme do uzatvárateľnej sklenenej fľaše. Po úplnom vychladnutí skladujeme uzatvorené v chladničke – to je šmalc.
Originál židovské macesové knedličky do polievky Goldene joich
Ingrediencie
• 150 g Maces rozdrvený
• 3 ks vajce
• 3 PL masť husacia
• 120 ml slepačí vývar /nie bujón/
• podľa chuti soľ
• štipka muškátový kvet mletý
• alebo
• podľa chuti mleté čierne korenie
• 2-3 štipky zázvor mletý
• slepačí vývar na varenie knedličiek odliaty zvlášť
Inštrukcie
1. Maces nalámeme na menšie kusy a nadrvíme ho pomocou valčeka na cesto. Nadrvený maces vložíme do misy. Okoreníme ho muškátovým kvetom, štipkou mletého čierneho korenia alebo mletým zázvorom. V slepačom vývare rozšľaháme vajcia a prilejeme k macesu. Osolíme podľa chuti, premiešame a necháme 1 hodinu stáť.
2. Ak je masa príliš riedka pridáme ešte nadrvený maces, ak je naopak príliš hustá, nariedime ju podľa potreby trochou slepačieho vývaru tak, aby sa zo vzniknutého cesta dali formovať knedličky, ktoré majú byť o čosi väčšie ako vlašský orech. Väčšie už nie, lebo varením značne zväčšia svoj objem. Správne cesto na knedličky nesmie byť príliš husté, lebo uvarené knedličky by boli tvrdé a nesmie byť ani riedke, lebo knedličky by sa počas varenia rozpadali.
3. Knedličky varíme v slepačom vývare pod pokrievkou 10 minút miernym varom. Počas varenia neodkrývať a nenakúkať do hrnca. Hotové knedličky vkladáme priamo do polievky alebo ich servírujeme zvlášť na mise a každý si naberie sám podľa chuti. Knedličky sa dajú uvariť aj v osolenej vode, ale potom ich robíme väčšie a servírujeme ich ako prílohu k jedlám na šťave.
Pečená domáca sliepka varená v slepačej polievke
Z domácej sliepky varenej v slepačej polievke prípadne po pridaní napr. kuracích prsíčiek môžeme pripraviť veľmi chutný druhý hlavný chod, keď ju ešte upečieme.
Ingrediencie
• 2000 gramov sliepky
• 200 gramov čerstvého masla
• domáci slepačí vývar podľa potreby
Inštrukcie
1. Domácu sliepku pripravíme na varenie a uvaríme podľa receptu na prvej strane.
2. Takmer uvarenú sliepku vyberieme z polievky, podlejeme trochou domáceho slepačieho vývaru a na vrch sliepky pokladieme plátky masla.
3. Vložíme do rúry a pečieme pri teplote 180 stupňov C asi 30 minút, kým kožtička na povrchu je krásne vypečená do červeno - hneda a do chrumkava.
4. Vyberieme upečenú sliepku na dosku, necháme asi 20 minút odpočinúť pod alobalom a pokrájame na porcie.
5. Porcie upečenej sliepky servírujeme s dusenou hráškovou ryžou alebo so zemiakmi pečenými na masle, podávame s jemným zeleným šalátom.
Najprv uvarená a potom upečená domáca sliepka je neskutočnou pochúťkou na sviatočnom stole a umožní nám kompletný sviatočný obed z domácej sliepky, ktorej sa žiadna kupovaná z obchodu nikdy nevyrovná.
Babinine recepty
Kapustnica vianočná
Kapustnicu aj s trochou kyslej kapusty, so sušenými hubami a celými ošúpanými zemiakmi)stredne veľké, množstvo podľa počtu osôb) varíme cca 1 a 1/2 hod. Mama mierne zahusťovala buď zápražkou, alebo zátrepkou, ja robím len číru.
Kapustnica silvestrovská
Kapustnica, sušené hríby, bravčové mäso s kosťou, kyslá kapusta sa nechá variť cca 3 hodiny(kým nie je mäso mäkké), pred uvarením pridáme údené klobásy a prevaríme. Môžeme, ale nemusíme zahustiť. Mäso a klobásu pokrájame a vrátime ho naspäť do polievky, alebo servírujeme osobitne s chlebom. Zemiaky môžeme variť spolu s mäsom nakrájané na menšie kúsky, alebo zvlášť uvaríme pokrájané na väčšie kocky.
Terchovský demikát- bryndzová polievka
2 kg zemiakov, soľ, 2 l vody, 1 l mlieka, 250 až 300 g bryndze, 200 g tvrdého syra
Zemiaky očistíme a pokrájame na menšie kocky, zalejeme vodou, osolíme a dáme variť. Keď sa zemiaky uvaria, aj s vodou ich dobre rozšľaháme, pridáme mlieko a prevaríme. Do takto prevarenej polievky rozmiešame bryndzu, do každej hotovej porcie polievky na taniery dáme lyžicu strúhaného syra (môže byť aj oštiepok). Toto je takzvaný pôstny demikát. Inokedy si ho však môžeme „prilepšiť“ tým, že do demikáta pridáme kocky rozpraženej slaniny a posypeme ho sekanou pažítkou.
Demikát Tivadarovej rodiny
200g bryndze rozšľaháme v 500 ml mlieka. Urobíme halušky, alebo hrubšie rezance vyvaríme v osolenej vode. Halušky(rezance) ocedíme, odvar cca 500 ml prilejeme do mlieka s bryndzou, za stáleho miešania privedieme do varu a len krátko povaríme. Do polievky vrátime halušky(rezance), maslom zjemníme, dochutíme soľou a vňaťou, najlepšia petržlenová. Ja mám rada miesto halušiek zemiaky nakrájané na kocky.
Klasická huspenina
Podľa tohoto receptu musí uvariť veľmi chutnú huspeninu aj ten, kto ju ešte nikdy nevaril a nemôže sa mu nepodariť. V tomto recepte sú napísané staré osvedčené finty, ktoré vám urýchlia varenie a preto budete huspeninu variť častejšie. Túto huspeninu varí Babina a ja ju milujem, aj keď najviac ju chváli „ Joženko“.
Ingrediencie:
- 3 ks paprčky bravčové
- 1 ks čerstvé koleno bravčové neúdené predné
- 1 ks koleno bravčové údené predné (lepšie - môžeme použiť aj údené rebrá)
- 4 ks bravčová koža (cca 600 g)
- 2 PL soľ
- 15 guličiek čierne korenie celé
- 2 hlávky ošúpaný cesnak
- 1 ks petržlen
- 1 ks menší zeler (nemusí byť)
- 2 ks stredná cibuľa
- 1 bal. Mrazená zelenina
- 4 zrniečka nového korenia (aj viac, podľa chuti).
- 5 ks bobkový llist,
- 2 polievkové lyžice octu,
- soľ podľa potreby
Postup:
- Varíme vo veľkom hrnci (cca 12 litrovom), vody toľko aby mäso bolo zaliate. Aby sa nám suroviny nezačali pripaľovať, môžeme vložiť do hrnca veľký plytký tanier, ktorý podložíme z jednej strany kúskami napr. kachličiek, aby mala kade unikať zohriata voda spod taniera, tanier zabráni priamemu styku s rozohriatou platňou a tým aj pripekanie mäsa o hrniec. Alebo lepšie dozrieme na začiatku varenia na hrniec a v prípade, že vidíme, že sa mäso pripeká ním zatrasieme.
- Paprčky, koleno aj kožky zľahka okefujeme kefkou a naukladáme do hrnca, zalejeme vodou a privedieme do varu. Chvíľu povaríme za stáleho varu a po 5 - 20 minútach všetko vylejeme do dresu a poumývame (aj hrniec). Potom paprčky očistíme dôkladnejšie a to tak, že medzi prstami vyrežeme nožíkom a chlpy oholíme so žiletkou. Toto nemusíme už dnes robiť, lebo kupujeme suroviny už vyčistené.
- Všetko poumývané vrátime späť do hrnca a začíname variť opatrne, pridáme aj 1 údené a 1 neúdené koleno. Glej sa vytvorí zo šliach paprčiek (a nie ako hovorí mýtus, že z koží) a nedávame vegetu - to dosiahneme zo zeleniny. Privedieme do varu a trochu stiahneme teplotu. Po 3 hodinách pridáme pokrájanú zeleninu - cesnak, cibuľu, mrkvu, petržlen a zeler, nezabudneme na soľ a korenie. Asi po dvoch hodinách môžeme vývar okoštovať a dochucujeme ho ako nedeľnú polievku. Po štyroch hodinách môžeme vodu doliať miesto vyparenej vody a varíme spolu minimálne osem hodín. Počas varenia sa môže ale nemusí pridať 1PL aj 2 octu, huspenina bude krásne číra. Po ôsmich hodinách odstavíme a necháme trocha vychladnúť, aby sa s tým dalo pracovať (1/2 - 1 hodinu). Medzitým si očistíme asi 10 strúčikov cesnaku.
- Vyberáme zeleninu zvlášť (alebo ju rovno vyhodíme - to nie je až taká zdravá zelenina). Paprčky zbavíme kostí a prípadných neželaných častí, ktoré sme nevedeli alebo zabudli vyrezať, na každú pretlačíme strúčik cesnaku a ten vmasírujeme do paprčky a necháme chvíľu odstáť, aby sa cesnak prilepil o paprčku. Precedíme vývar, na dno nádob vložíme mrazenú zeleninu –( hrášok, mrkvu, kukuricu, brokolicu alebo kolieska z natvrdo uvareného vajca, atď., podľa chuti) mäso z údeného a aj neúdeného kolena, mäso trocha premiešame a nakoniec zalejeme vývarom. Babina nerobí tie taniere moc mäsité, ale každý si to môže prispôsobiť a môžeme urobiť tzv. ženskú huspeninu z čistého mäsa. Na chladnom mieste necháme vytuhnúť (nie na mraze!). Najlepšie z večera do rána. Môžeme ju naliať aj do zaváracích pohárov a sterilizovať. Po stuhnutí huspeninu obrežeme dookola vidličkou a vyklopíme na tanier, polejeme octom prípadne s vodou a cibuľou ale nemusíme, lebo je tam dostatok cesnaku a cibuľa by iba prerazila tú fantastickú chuť a jeme s čerstvým domácim chlebíkom.
Zopár dobrých rád pri príprave domácej huspeniny:
Koleno a paprčku si necháme rozseknúť u mäsiara. Docielime tak poctivý aspik.
Nedávame príliš veľa vody. Môže sa stať, že nám huspenina nestuhne. V tomto prípade je menej viac.
Najdôležitejšie je pripraviť kvalitný vývar, ktorý dosiahneme pomalým tiahnutím – „bublaním“.
Huspeninu počas varenia nemiešame.
Kvalitný aspik – huspenina potrebuje čas. Minimálne 6 hodín.
Ostrokyslá polievka
Ingrediencie:- kuracie mäso na vývar
- zázvor - asi 3 cm, celé nové korenie, celé čierne korenie, bobkový list,
- cesnak, cibuľa, soľ, Masox, Vegeta
- sójová omáčka, chilli omáčka,
- Koreňová zelenina - 2 mrkvy, 1 petržlen, 1/3 zeleru, jedna celá červená paprika
- sušené huby čínske, + šampiňóny,+ 1/2 fľaše/konzervy bambusových výhonkov
- Alebo namiesto zeleniny a húb (bod 5, 6,) použiť mrazenú čínska zmes zeleniny
- paradajkový pretlak, alebo trochu rozdrvených paradajok – nie veľa
- škrob - Solamyl, alebo Tapiokova muka
- 1 ks vajíčko, ocot, olej
Postup:
Do hrnca dáme do čistej studenej vody variť kurča aj s kozou a varíme aspoň hodinu a pol (čím dlhšie tým lepšie) hneď na úvode dáme do vody ku kuraťu bujón, (Masox, Vegeta) celú cibuľu, 2 cesnaky, čierne a nové korenie, asi 3 cm zázvoru. Na začiatok vlejeme asi 5 PL sójovej omáčky, 1 lyžičku štipľaviny (na začiatok to stačí, potom budeme postupne dochucovať). Po uvarení mäsa, vývar precedíme a mäso a zázvor pokrájame na drobné kúsky, kože a ostatné koreniny vyhodíme.
Verzia a) z čerstvej zeleniny, bambusových výhonkov a papriku – všetku nakrájame na maličké kúsky, pridáme namočené nakrájané huby a čerstvé šampiňóny, trochu uvareného a pokrájaného zázvoru
Verzia b) rozmrazenú zmes čínskej zeleniny z obchodu ešte pokrájame, trochu uvareného a pokrájaného zázvoru
Na rozpálenej panvici orestujeme hore uvedenú zeleninu, pridáme trochu paradajkového pretlaku, alebo rozdrvenú paradajku, opatrne pridáme štiplavinu, sójovú omáčku. Prilejeme vývar a vložíme pokrájané mäso. Varíme asi tak hodinu. Na záver pridáme podľa chuti ocot (lepší je ryžový, ale môže byť aj bežný – Asi tak 2 lyžice). V troche studenej vody rozmiešame asi 3 PL solamylu škrobu a za stáleho miešania vlejeme do polievky. Asi 10 minút varíme a miešame, aby sa solamyl nepripálil na spodku hrnca, ak sa nám po 10 minútach zdá malo hustá, opakujeme postup s vodou, škrobom až kým nemá polievka správnu hustotu. Na úplný zaver (pamätajte, najskôr ide škrob, až potom vajce, keby ste to urobili naopak, tak si celu polievku zakalíte) si do misky rozbijeme vajíčko, rozmiešame ho vidličkou, aby sa pekne spojil bielok so žĺtkom, a pomaličky po tenkom pramienku vlievame do vriacej bublajúcej polievky bez miešania (musí vrieť a hádzať bublinky, lebo tie robia to, že z vajíčka bude taká ta plachtička) NEMIEŠAME!! Vsypeme 2PL pažítky. Necháme 2 minúty prejsť varom a odstavíme.
Terchovský osúch
Kedysi sa nevypekalo toľko druhov zákuskov, ale častejšie sa piekli osúchy, zemiaková baba, „podlisniaky” robené na peci, alebo na kapustnom liste. Keď sme bývali na notariáte, vedľa bývali Dávidíkovci. Boli veľmi chudobní, ale vedeli robiť perfektné osúchy na pahrebe, aspoň mne veľmi chutili. Teta Štefka(mamina staršia sestra) mi vždy pripomínala, ako mi brali z ruky ufúľaný, čierny osúch, ako som si ho nechcela dať, a plakala som ,pokiaľ mi ho nenechali.
Terchovský osúch 1
polohrubá múka, na špic noža soľ, trošku sódy bikarbóny a toľko vody, aby sa dalo zamiesiť cesto. Nechá sa chvíľu postáť, vytvorí sa kruh vysoký 1 cm a dá sa na rozohriatu platňu, naša mama ho prekrývala obráteným hrncom, pokiaľ sa na jednej strane neupiekol. Druhá strana sa piekla neprikrytá. No a nakoniec sa osúch potrel maslom, alebo husacou masťou.
Terchovský osúch 2
uvarené, pretlačené zemiaky spojiť s múkou, soľou, rascou, cesto vyvaľkať na okrúhlu placku a piecť na platni, alebo aj na princess grile. Pomastiť.
Osúch kysnutý
Urobiť kvások, (20 g kvasníc + 3 PL vlažného mlieka + troška cukru) dať do polohrubej múky, osoliť, vymiesiť, ak treba pridávame vlažné mlieko, necháme vykysnúť, tvoríme osúchy a pečieme. Môžeme urobiť variantu s pridaním zemiakov.
- Osúchy ukladáme natreté na seba.
- Vajcia nedávame, lebo by boli tvrdšie.
- Nie sú také dobré, keď ich pečieme na panvici.
Osúchy s náplňou
sladká kapusta, jablká, kyslá kapusta. Najčastejšie pečieme s kyslou kapustou. Urobíme klasické kysnuté cesto(500 g polohrubej múky + 250g tuku + kvások + soľ, 2 celé vajcia, podľa potreby vlažné
mlieko), necháme vykysnúť. Pripravíme na panvici olej, osmažíme slaninku nakrájanú na kocky, cibuľu a pridáme kyslú kapustu a podusíme. Uvarené zemiaky pretlačíme(popučíme),
ochutíme vňaťami a zmiešame s obsahom panvice. Necháme vychladnúť. Cesto vyvaľkáme na tenký plát. Vykrajujeme veľkou
okrúhlou formičkou, na stred dáme dosť plnky a zabalíme tak, aby spojená časť bola položená na vymastený plech. Potrieme olejom. Pečieme vo vyhriatej rúre. Po upečení znova pretrieme
olejom a ukladáme na seba, vtedy sú mäkké a chrumkavé zároveň. Niekto osúchy vypráža, ale mne sa to zdá prehnané, hoci určite sú krehkejšie.
Terchovské Podlisniaky (zemiakové placky)
2 kg zemiakov, cibuľa, 1-2 strúčiky cesnaku, 100 g hladkej múky, soľ, mleté čierne korenie, 2 kg hlávkovej kapusty (veľká hlávka), maslo na potretie
Očistené a umyté zemiaky postrúhame na strúhadle, necháme odstáť a časť vody scedíme. Očistenú cibuľu a cesnak postrúhame, pridáme hladkú múku, soľ a mleté čierne korenie. Očistenú hlávkovú kapustu rozdelíme na listy a hrubú stonku zrežeme, aby kapustný list bol rovnejší. Kapustný list kladieme na horúcu platňu, nalejeme naň pripravené zemiakové cesto (približne na hrúbku jedného centimetra po celom liste) a necháme dvojcentimetrový voľný okraj. V sporáku udržiavame stálu teplotu, keď je spodná strana podlisniaka upečená, navrch položíme druhý list, podlisniak obrátime a pečieme z druhej strany. Z upečenej strany kapustný list stiahneme (nekonzumuje sa). Keď je podlisniak upečený aj z druhej strany, dáme ho na tanier a teplý potrieme čerstvým maslom. Môžeme podávať s kyslým mliekom.
Očistené a umyté zemiaky postrúhame na strúhadle, necháme odstáť a časť vody scedíme. Očistenú cibuľu a cesnak postrúhame, pridáme hladkú múku, soľ a mleté čierne korenie. Očistenú hlávkovú kapustu rozdelíme na listy a hrubú stonku zrežeme, aby kapustný list bol rovnejší. Kapustný list kladieme na horúcu platňu, nalejeme naň pripravené zemiakové cesto (približne na hrúbku jedného centimetra po celom liste) a necháme dvojcentimetrový voľný okraj. V sporáku udržiavame stálu teplotu, keď je spodná strana podlisniaka upečená, navrch položíme druhý list, podlisniak obrátime a pečieme z druhej strany. Z upečenej strany kapustný list stiahneme (nekonzumuje sa). Keď je podlisniak upečený aj z druhej strany, dáme ho na tanier a teplý potrieme čerstvým maslom. Môžeme podávať s kyslým mliekom.
Podlisniaky Mariky Palčovičovej
Počítame na l osobu 2 stredne veľké zemiaky. Zemiaky ošúpeme, nastrúhame na jemnom strúhadle, necháme chvíľu odstáť, prebytočnú vodu zlejeme a pridáme 2 PL hladkej múky, osolíme, okoreníme, pridáme majoránku, 2-3 strúčiky rozdrveného cesnaku a 1 vajce. Zmiešame a lyžicou tvarujeme na rozohriatej pomastenej panvici, alebo princess grile placky. Najlepšie podávať hneď, aby boli chrumkavé. To isté cesto môžeme roztiahnuť na pomastený plech a upiecť v rúre. Vtedy robíme zemiakovú babu.
Kúrske placky
Pokiaľ sme nevedeli, čo je to mať diétu, tak sme si robili tieto placky: cesto rovnaké, len zemiaky strúhame na hrubšie rezance. Upečieme placky a za tepla ešte na panvici potrieme jednu stranu kyslou smotanou, v ktorej sme rozmiešali bryndzu alebo syr. A to nie je ešte všetko. Opražíme na drobno pokrájanú slaninku a dáme na vrch. Vynikajúce...
Hanuljakovské podlisniaky na kapustnom liste
Klasické cesto, ktoré sa však kladie na kapustný list a druhým sa zakryje. Najlepšie je piecť na pahrebe v peci. Dá sa piecť aj v rúre, ale nie je to ono. Kedysi po vojne naši chodili každý deň popoludní na prechádzku na Vyšné Kamence a hrali tam karty a popíjali hriate. S nami deťmi sa hrávali Hanuljakovské dievčatá Pavlína a Hanka. Stará pani nám vždy piekla tieto podlisniaky a my sme sa ich nevedeli dojesť, také boli dobré...
Kapitolu o podlisniakoch, podlisníkoch, podlesníkoch, zemiakových plackách, haruli, zemiakovej babe uzatváram, že toto všetko robievam zo surových zemiakov, alebo popučených varených, pečiem ich na Princessgrile, na platni, na panvici i na plechu. Každé má svoj názov, ale nepátram po ňom... Čí také, či onaké, vždy sú dobré.!
Medovníky
Keď sme boli malí, mama robila z medovníkov rôzne ozdoby na stromček. Vždy na Mikuláša robila čertov a Mikulášov do topánok na okne.
Medovník 1:
350 g hladkej múky, l40 g medu, 50 g cukru, 1 celé vajce, 1 čajová lyžica sódy bikarbóny, 1 čajová lyžica škorice, citrónová kôra a šťava z l menšieho citróna, 2 rozdrvené hrebíčky zmiesime a necháme najmenej l hodinu v chlade odpočívať. Vyvaľkáme cca na 1 cm, vykrajujeme.
Medovník 2:
650 g hladkej múky, 250 g prach. cukru, 150 g masla, 4 vajcia, 2 PL medu, 1 PL škorice, 3 ks rozdrvené klinčeky, 10 g amónia, 100g mletých orechov, citrónová kôra = zmiesime a necháme 3 hodiny odpočívať. Vyvaľkať na l cm a vykrajovať. Medovníky pred upečením potrieme vajcom, do stredu môžeme dať polovicu orecha, alebo po upečení zdobiť bielkovou polevou: 150g prach. cukru umiešať s 1 bielkom.
Medovník vcelku:
300 g polohrubej múky + 50g medu + 150 g prach. Cukru + 2 vajcia a trochu sódy bikarbóny zmiesiť, dať na plech, upečené rozkrojiť, potrieť lekvárom a spojiť.
Medovník z kyslého mlieka:
3 hrnčeky polohrubej múky,3 hrnčeky kyslého mlieka, 2 hrnčeky kryšt. cukru, 1 hrnček oleja, 1 PL kakaa, 1 prášok do pečiva, 1 prášok do perníka, 100g pomletých orechov, 50 g pokrájaných orechov, 50 g hrozienok, 1 celé vajce v miske zmiešame a vylejeme na vymastený a múkou vysypaný plech. Upečené buď polejeme čokoládovou polevou, alebo rozkrojíme, jednu časť natrieme lekvárom a druhou prikryjeme a polejeme polevou, alebo vrch natrieme pikantným lekvárom a posypeme mletými orechmi(kokosom). Rýchly a dobrý!
Pardubický perník:
200 g prach. cukru, 50 g masla, 3 vajcia, trošku nastrúhanej citrónovej aj pomarančovej kôry, l čajovú lyžičku mletej škorice a 3-4 rozdrvené klinčeky miešame do peny(keď varechou tak 20 minút, strojovo 2-3 min.) 100 g kryšt. cukru upálime na karamel, keď je tmavý a tekutý zalejeme ho 250 ml vody a rozvaríme. 600 g chlebovej múky, čaj. lyžička sódy bikarbóny, 2 PL medu, vypracovaná zmes a vlažný upálený cukor dobre zmiesime na cesto, ktoré ešte dopracujeme na pomúčenej doske. Rozvaľkáme ho na hrúbku l cm, väčšou okrúhlou formičkou vykrajujeme, potrieme vajcom a upečieme. Tieto medovníčky majú „nevýhodu”, že sú hneď mäkké a okamžite sa zjedia. Ostatné medovníky treba piecť pred Vianocami aspoň 3 týždne, aby zmäkli.
Plnený medovník z Važca:
600g hladkej múky, 100 g masla(Hera), 4 celé vajcia, 250 g prach. cukru, 4 PL rozpusteného medu, l čajová lyžica sódy bikarbóny, l čaj. lyžičku mletej škorice,(hrebíček nemusí byť) = všetko 29 spolu zmiesime, rozdelíme na 4 diely a dáme odpočívať do chladu. Bochníčky rozvaľkáme, potrieme slivkovým lekvárom(to je originál), alebo podľa chuti iným, posypeme vlašskými na hrubo posekanými orechmi a zrolujeme ako závin. Všetky 4 kusy takto urobíme a pečieme na jednom plechu. Boky potrieme olejom, aby sa nelepili a vrch natrieme vajcom. Po vychladnutí ich môžeme zabaliť do alobalu, vydržia dlho čerstvé. Tiež je hneď mäkký.
Medovník od Valči nény:
80 g kryšt. cukru upálime na hnedo a zalejeme 250 ml vody a pridáme 2 PL medu. Necháme vychladnúť. 2 žĺtka so 180 g prach. cukru sa mieša do peny a pomaly sa prilieva upálená hmota, pridáva sa 300 g hladkej múky, vanilkový cukor, 1/2 balíčka prášku do pečiva, l čaj lyžicu sódy bikarbóny a naposledy sa pridá tuhý sneh z 2 bielok. Vyleje sa na plech a pečie.
Vylepšený medovník:
urobíme dupľovanú masu, pridáme 2 lyžice kakaa, len 1/2 lyžice sódy bikarbóny a na špic noža prášku do pečiva. Upečený plníme ľubovoľným krémom, Vyjdú z toho 2 dlhé rezy, ktoré sa polejú kakaovou, alebo čokoládovou polevou.
Vylepšený medovník 2:
Do dupľovanej masy sa pridajú hrozienka namočené v rume, kôra z pomaranča, zavarená lahôdková tekvica, posekané orechy a tuhý pokrájaný marhuľový lekvár. Cesto má byť redšie, múky stačí tak 450 g. Upečieme na plechu a navrch dáme čokoládovú polevu. Výborné!...
Orechovník na lyžice
6 žĺtok so 6PL prach. cukru a l PL vody vymiešame, postupne pridávame sneh zo 6 bielkov a 6 PL mletých orechov zmiešaných s 3 PL hrubej múky a 1 práškom do pečiva. Cesto vylejeme na vymastený a pomúčený plech a upečieme. Pripravíme plnku: 3 vajcia dobre vyšľaháme, pridáme 3 PL kryšt. cukru, 1 PL kakaa a uvaríme hustú kašu. 130 g tuku miešame s 3 PL prach. cukru, ktorý pridáme k vychladnutej zmesi. Cesto na plechu rozrežeme na 3 rovnaké diely. Spodný natrieme džemom a 1)3 plnky, postup opakujeme a nakoniec zvyškom plnky natrieme celý koláč, posypeme mletými orechmi a ľubovoľne zdobíme.
Ríbezľová, malinová šťava
Popučiť ríbezle, toľko vody, koľko popučených ríbezlí, 1/2 balíčka Lemonidu(kys. citrónová), nechať 24 hodín stáť, potom scediť cez sitko, alebo gázu. Na 1 l precedenej šťavy dať 1 kg cukru a 1 čajová lyžička salicylu, znova 24 hodín stáť, občas premiešať, dať do fliaš a uskladniť na chladnejšom mieste. Šťava bola hustá a riedila sa vodou. Podobne sa robila aj šťava z malín.
Jablková šťava(džús podľa detí)
Očistené podrvené jablká sa prešujú a varia pri 80 stupňoch 10 min,(pena sa odstraňuje) teplé sa nalievajú do fliaš s patentným uzáverom a dávame ich do perín, kým nevychladnú. Nedávame cukor ani žiadnu kyselinu. Je to čisté prírodná šťava.
Cesnakový extrakt
Príprava: 70g cesnaku s 3 citrónmi pomelieme, zalejeme 1 l prevarenej studenej vody a necháme 2 dni vylúhovať s občasným premiešaním. Potom extrakt zlejeme a precedíme cez gázu. Dáme do tmavej fľaše na chladné a tmavé miesto.
Rodina Blahovcov je rodina dedičných hypertonikov. Naši rodičia okrem pravidelnej liečby tabletami si robievali tento elixír. Užíval sa 1/2 hodinu pred hlavným jedlom 2 kávové lyžičky.
Vaječný koňak 1
300 g kryšt. cukru miešame s 5 žĺtkami a vanilkovým cukrom. Pridáme 1/2 l studeného prevareného mlieka a 3 dcl liehu. Premiešame a dáme do fliaš(cca 1 l).
Vaječný koňak 2
5 žĺtkov s 450 g prášk. cukru dobre vymiešať. Pridať 1 dl sladené kondenzované mlieko a rovnaké množstvo prevarené studené mlieko, l)2 l rumu, alebo 250 ml liehu.
Citrusový aperitív
2 olúpané citróny(pomaranče alebo mandarínky(pokrájať na drobno a zaliať 1/2 l vodky. Okraj pohára potrieť citrónom, namočiť do kryšt. cukru, opatrne naliať a pridať kocku ľadu. Výborné !
Ruský punč
Deň pred prípravou namočíme cca l00 g hrozienok a 100 g nakrájaných vlašských orechov do 2 dcl rumu. Pripravíme 2 balíčky okrúhlych piškót, prehĺbenú väčšiu misu, 3 menšie misky, do ktorých dáme
- mlieko + rum
- ovocná šťava
- tuhá čierna káva.
Z 1 a 1/2 l mlieka, v ktorom rozmiešame 2 a 1/2 40g balíčka Zlatého klasu, 2 PL kryšt. cukru a môžu a nemusia byť 2 žĺtka, uvaríme hustý krém, do ktorého opatrne vložíme namočené hrozienka, nasekané oriešky a rumu toľko, aby krém príliš nezredol (postupne pridávame). Na veľkú misu ukladáme striedavo piškóty namočené v mlieku, káve a ovocnej šťave, zalejeme horúcim krémom a postup opakujeme. Jednotlivé vrstvy kladieme tak, aby sme vytvárali pyramídu. Posledná vrstva je krém, ktorý necháme stekať po všetkých piškótach. Najlepšie je toto všetko urobiť večer predtým, ako chceme punč podávať. Tesne pred podávaním urobíme tuhú šľahačku z 2 balíčkov. Necukríme, ani inak neochucujeme. Šľahačku lyžicou ozdobne rozložíme po celom povrchu punču, nešetríme, vrch ozdobíme ovocím(najlepšie sú jahody) a postrúhanou čokoládou. Vyzerá to pekne, nie je to príliš sladké, takže to majú veľmi radi i páni. Deťom samozrejme robíme obmenu bez rumu. Na birmovkách to malo vždy úspech...
Krampampula
Tu je recept "pánka", ako ho popisuje v našej "Kronike":
Keď bol s nami Janko Michalička učil nás variť „Krampampulu“. Ako na to? V hrnci sa rozpustí med, zaleje sa dobrou slivovicou (ak je moc tuhá, dá sa 1/3 vody), pridá sa niekoľko hrebíčkov, povarí krátko a nakoniec sa zjemní zapálením výparov. Po niekoľkých štamperlíkoch vám je úplne jedno, že chata nie je uteplená a cez škáry prefukuje.